• Udział w projekcie

• NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROJEKCIE EDUKACYJNYM

Koordynatorzy projektu Agnieszka Zamorska  i Wioleta Figura

• MIEJSCE PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNE

• W RAMACH DZIAŁAŃ MŁODE POKOLENIA O „SOLIDARNOŚCI” PRZYGOTOWALIŚMY MIEJSCE  PATRIOTYCZNO – HISTORYCZNE NA TEMAT WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO 40 LAT PO STANIE WOJENNYM.

• UDZIAŁ W KONFERENCJACH NAUKOWYCH

• W RAMACH DZIAŁAŃ ODKRYWAMY HISTORIĘ SOLIDARNOŚCI AGNIESZKA ZAMORSKA I WIOLETA FIGURA WZIĘŁY UDZIAŁ W KONFERENCJACH NAUKOWYCH: ZDARZENIA, KTÓRE OBUDZIŁY DUCHA WOLNOŚCI ORAZ ZNANE I NIEZNANE O SOLIDARNOŚCI LAT OSIEMDZIESIĄTYCH REGIONU ŚLĄSKO-DĄBROWSKIEGO.

• PROJEKCJA FILMU „NIE ZABIERAJCIE MAMY”

• W ramach realizacji kolejnego zadania w dniach 18.10 – 29.10.21 r., klasy: 7a, 7b, 7c oraz 8a, 8b i 8c brały udział
        w projekcji filmu dokumentalnego "Nie zabierajcie Mamy".  Przedstawia on nieopowiedzianą do tej pory historię działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce
        (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

Dodatkowo klasy 8 obejrzały krótką historię NSZZ Solidarność i jej bohaterów.

• WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI - STAN WOJENNY WE WSPOMNIENIACH BLISKICH

• KOLEJNYM ZADANIEM W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU BYŁ UDZIAŁ UCZNIÓW W KONKURSIE LITERACKIM.

Niektórzy uczniowie klas VII zainteresowali się tematem, podjęli wyzwanie i napisali prace literackie. Zadanie to było dość trudne, ponieważ pojęcie stan wojenny jest im znane tylko z lekcji historii lub rodzinnych opowieści. Jednak nie poddali się i przeprowadzili rozmowy z ludźmi, którzy żyli w tamtym czasie... Poznali świadectwa bliskich, członków rodziny, sąsiadów i na tej podstawie stworzyli literacki obraz lat 1981- 1983.
              Prace zostały wysłane do organizatora. Teraz oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu.

• ZAPREZENTOWANIE NA TERENIE SZKOŁY WYSTAWY PRZYGOTOWANEJ PRZEZ IPN „STAN WOJENNY 1981-83” to kolejne nasze zadanie w ramach realizacji projektu.

• W dniach 16-18 listopada 2021 roku w holu głównym naszej szkoły zaprezentowana została edukacyjna wystawa przygotowana przez IPN.

Uczniowie mogli zapoznać się z tragicznymi wydarzeniami w Kopalni Wujek w Katowicach. Pacyfikacja kopalni i śmierć 9 górników to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego. To wydarzenie, o którym młodzi ludzie muszą wiedzieć i o którym nie mogą zapomnieć. My - Pamiętamy...