• Organizacja pracy świetlicy

• ZAŁOŻENIA OGÓLNE:
        Czas pracy świetlicy szkolnej: 6:30 – 16:30.
        Zajęcia prowadzone są w grupach opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych przez nauczycieli z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
        Kontakt kierownika czy nauczyciela z rodzicami/opiekunem prawnym odbywa się poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny oraz odnotowywany jest w  dziennikach.
        Wyjścia na boisko szkolne uzależnione są od warunków atmosferycznych oraz organizacji pracy szkoły.
        Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do przekazania nauczycielom świetlicy wszelkich uwag i zmian dotyczących dziecka.
        Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z obowiązującymi  zasadami pobytu dziecka w  świetlicy.

ZADANIA ŚWIETLICY:
        Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do samodzielnej pracy umysłowej.
        Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form aktywności fizycznej (w pomieszczeniach i na powietrzu), mających na celu wspomaganie właściwego rozwoju fizycznego.
        Organizowanie zajęć sprzyjających ujawnianiu oraz rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień.
        Stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego.
        Upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny, czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia.
        Rozwijanie samodzielności i samorządności.
        Współdziałanie z rodzicami uczniów uczęszczających do świetlicy.

DOKUMENTACJA ŚWIETLICY:
        W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:

Roczny plan pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.
        Dzienniki zajęć (jeden na wychowawcę).
        Roczne sprawozdania z pracy świetlicy.
        Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej oraz zasady pobytu.
        Oświadczenie o zatrudnieniu rodziców.
        Zeszyt spóźnień.
        Ewidencja obecności.
        Strona internetowa  - szkolna (systematycznie uzupełniana).

• System oceniania zachowania i pracy uczniów w świetlicy szkolnej

• Wraz z początkiem  roku szkolnego kontynuujemy stosowanie systemu motywowania do pracy i właściwego zachowania uczniów przebywających w świetlicy szkolnej.
        Ma on na celu wzmacnianie postaw i zachowań pozytywnych i eliminowanie zachowań negatywnych.

Zachowania pozytywne:

• włączanie się w działalność świetlicy - udział w zajęciach, konkursach, grach i zabawach,
        • kulturalne zachowania: używanie „magicznych słów”- proszę, dziękuję, przepraszam,
        • włączanie się w akcje świetlicowe,
        • pomoc kolegom i koleżankom, zwłaszcza słabszym i młodszym
        • pomoc wychowawcy,
        • dbałość o porządek w sali świetlicowej, pomoc w sprzątaniu
        • wzbogacanie świetlicowego zbioru zabawek i gier,
        • chętne pełnienie dyżurów świetlicowych.

Zachowania negatywne:

• niekoleżeńskość, brak pomocy kolegom i koleżankom,
        • niekulturalny sposób odzywania się - krzyczenie, niewłaściwe słownictwo, bójki,
        • brak dbałości o porządek wokół siebie, bałaganiarstwo,
        • wyjście ze świetlicy bez powiadomienia wychowawcy
        • niszczenie świetlicowego zbioru zabawek i gier lub rzeczy należących do kogoś innego, zabranie czyjejś rzeczy,
        • kłamstwo, oszustwo,
        • brak reakcji na prośby i polecenia wychowawcy.

Za każde zachowanie pozytywne dzieci będą otrzymywały plusy, które będą zapisywane na indywidualnej karcie. Istnieje również możliwość otrzymania plusów, za inne działania np.: za wygranie konkursu świetlicowego lub zachowanie, które było przykładem dla innych.

Za zachowania negatywne dzieci otrzymują minusy - jeden minus eliminuje plus.  Pod koniec bieżącego roku szkolnego wyłonimy zwycięzców - zdobywców największej ilości „plusików”  - którzy otrzymają dyplomy i nagrody.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY !!!