• Komunikat w sprawie profilaktyki koronawirusa

• W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w woj. śląskim – wysokim wskaźnikiem zakażeń społeczności lokalnej wirusem SARS-CoV-2, konieczne w profilaktyce zakażeń jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny, takich jak: odległość od innych osób, zasłanianie ust i nosa, czy prawidłowa higiena rąk.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19:

• Utrzymuj bezpieczną odległość od innych osób (co najmniej 1 metr), nawet jeśli nie wydają się chore.
        • Noś maskę poza domem, szczególnie w pomieszczeniach lub gdy zachowanie dystansu nie jest możliwe.
        • Staraj się przebywać w otwartych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, unikaj zamkniętych przestrzeni. Gdy jesteś w pomieszczeniu, otwórz okno.
        • Często myj ręce. Używaj wody z mydłem lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
        • Zaszczep się, gdy tylko będziesz mieć taką możliwość. Postępuj zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi szczepień.
        • Gdy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką.
        • Jeśli źle się czujesz, zostań w domu.
        • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem. Zadzwoń z wyprzedzeniem do podmiotu medycznego, aby uzyskać skierowanie do właściwej placówki medycznej. Zapewni Ci to ochronę i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusów i innych czynników zakaźnych.

Maski

Odpowiednio dopasowane maski mogą wspomóc zapobieganie przenoszeniu wirusów z osoby noszącej maskę na inne. Same maski nie chronią przed COVID-19 – należy także zachowywać odległość od innych osób i dbać o higienę rąk. Postępuj zgodnie z zaleceniami lokalnej instytucji zdrowia publicznego.

• List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5 - 11 lat:

List_MEiN_MZ_szczepienia.pdf