"Aktywni kreatywni" podczas zajęć z robotem Wonder Dash
W październiku grupa "Aktywni kreatywni" z klasy 5a stawiała czoło oprogramowaniu robota Wonder Dash. Robot Wonder Dash został zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
Podczas zajęć wgrywaliśmy aplikacje konieczne do pracy z robotem oraz uczyliśmy się ich obsługi.
Na pierwszych zajęciach pracowaliśmy w mniejszym gronie i sterowaliśmy robotem za pośrednictwem telefonu. Drugie zajęcia zdominowało oprogramowanie na tablety. Robot pokonywał wyznaczoną przez nas trasę, wydawał dźwięki i świetlne sygnały. Wiemy, że ma więcej możliwości. Przed nami ich stopniowe odkrywanie!Opracowała: Justyna Franczak
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Świat robotyki i programowania
W październiku uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie złożenia zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości" robotów: Robobloq Qoopers oraz Apitor Robot X. Złożenie obu robotów było dużym wyzwaniem.
Zestaw Apitor Robot X składa się z 600 klocków, które umożliwiają zbudowanie 12 różnych konstrukcji. Stworzone konstrukcje sterowane są z wykorzystaniem kontrolera, silników, czujników oraz aplikacji na urządzenia mobilne Apitor. Darmowa aplikacja pozwala w łatwy sposób zbudować 12 projektów, sterować nimi oraz je programować. Jaką konstrukcję zbudowaliśmy zobaczcie sami na zdjęciach.
Robobloq Qoopers to zestaw składający się ze 174 elementów metalowych wykonanych z aluminium oraz elementów elektronicznych. Można z nich zaprogramować 6 różnych konstrukcji robotów, które potrafią omijać przeszkody, śledzić linie, odtwarzać dźwięki, jak również wyświetlać grafiki na matrycy LED. W jaki sposób Robot Qoopers wprowadzi uczniów w świat robotyki i programowania w oparciu o STEAM pochwalimy się w listopadzie.Opracowała: Aneta Rajda
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Klocki GEOMAG na zajęciach rewalidacyjnych
W październiku w ramach zajęć rewalidacyjnych, uczniowie indywidualnie pracowali wykorzystując klocki GEOMAG, zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości", do schematycznego układania według instrukcji, jak również do kreatywnych budowli wymyślonych przez siebie.
Opracowała: Magdalena Bednarska
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Przenośne mini studio fotograficzne
W październiku część uczniów miała okazję spróbować swoich sił w roli fotografów w utworzonym do tego celu przenośnym "mini studio fotograficznym". Sprzęt testowaliśmy w różnych warunkach, ustawiając nasz zestaw studyjny Softbox w różnych miejscach - w przyciemnionym (celowo) korytarzu oraz słonecznej pracowni. Bawiąc się aparatem cyfrowym Canon PowerShot G7X MarkIII wykorzystywaliśmy potencjał uczniów, jak i sprzętu. Uczyliśmy się w jaki sposób oświetlić modelkę lub modela oraz w którym miejscu względem światła powinien ustawić się fotograf.
To nie koniec naszej pracy - nasze zdjęcia udoskonalać będziemy w programie graficznym GIMP dokonując retuszu zdjęć oraz tworząc fotomontaże.
Sprzęt: aparat cyfrowy Canon PowerShot G7X MarkIII, zestaw studyjny Softbox oraz statyw Hama Star 62" zakupiony został w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".Opracowała: Aneta Rajda
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Zamki, zameczki...
Koniec października nastraja nas melancholijnie …stąd pomysł, aby przenieść się w inne, dawne i zamierzchłe czasy… Wyobraźnia podsunęła nam zbudowanie przestrzennych zamków, domów… domeczków podczas zabaw w świetlicy.
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Opracowała: Anna Krakowska-Wierzbik
Zabawy edukacyjne z zestawem edukacyjnym - Boffin III Bricks
W połowie października podczas zajęć świetlicowych nasi najmłodsi uczniowie odkrywali możliwości świata elektroniki łącząc zabawę z nauką. Zestaw Boffin III Blocks zakupiony został w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" i od pierwszego z nim kontaktu bardzo spodobał się uczniom. Kolejno powstawały skomplikowane konstrukcje i projekty. Dodatkową atrakcją powstałych budowli i konstrukcji był dźwięk oraz świecące elementy. Uczniom bardzo podobała się zabawa.
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Opracowała: Aneta Rajda
"Matematyczne Katowice"
Co ma wspólnego potęgowanie z kwadratem i sześcianem? Co to takiego oś liczbowa i czy można ją sobie zbudować z klocków? W jaki sposób zwierzęta, pojazdy, budowle rozmieścić wzdłuż osi liczbowej i dlaczego lepiej przenieść je na odpowiednie kontynenty?
Odpowiedzi na takie oraz inne dziwne pytania szukamy na zajęciach pozalekcyjnych „Matematyczne
Katowice” realizowanych w klasie 4. W trakcie zajęć korzystamy z pomocy zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.Opracowała: Dorota Pankiewicz
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci