• Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

        • Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czyli rokiem patrona naszej szkoły. 

          22 stycznia bieżącego roku upłynęło 100 lat od narodzin tego poety pokolenia Kolumbów.

          W ramach obchodów rocznicy urodzin patrona organizowaliśmy różne akcje mające na celu lepsze poznanie sylwetki artysty oraz jego twórczości. Z powodu trwającej pandemii nasze dotychczasowe działania odbywały się zdalnie. 

          Dopiero w tym roku szkolnym, 21 października 2021r., zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Warszawy, by na własne oczy zobaczyć miejsca, które były ważne dla naszego patrona. W wydarzeniu brali udział uczniowie klasy 7a, 7b, 7c oraz klasy 8c.

          Nasza przygoda zaczęła się na ul Bagatela 10,  przy domu, w którym urodził się i mieszkał Krzysztof Kamil Baczyński. 

          Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajdujące się tam ekspozycje, nagrania, dokumenty dały nam pogląd, jak wyglądało życie powstańców w wojennej Warszawie, czyli również życie naszego poety. 

          Na grobie K. K. Baczyńskiego i jego żony, który znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto. Byliśmy w miejscu, gdzie 4 sierpnia 1944r. Krzysztof Kamil Baczyński został śmiertelnie postrzelony.  

          Odwiedziliśmy również Łazienki Królewskie, Belweder. Poznaliśmy trochę historii naszego kraju tej dawniejszej, z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz tej z okresu międzywojennego, z czasów Józefa Piłsudskiego.

          Podziwialiśmy zabytkową i współczesną architekturę stolicy, znaną z kultowych polskich filmów.
          W Warszawie jest jeszcze wiele miejsc i historii, które należałoby odwiedzić i poznać. 

          Więc… Do zobaczenia Warszawo!

          A oto fotorelacja z naszej wycieczki.

        • Nagroda Prezydenta Miasta Katowice dla Pani Marioli Staszowskiej

        • Miło nam poinformować, że 18 października Pani Mariola Staszowska odebrała nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla nauczycieli wychowujących młode pokolenie do aktywności w kulturze.  

          Pani Marioli dziękujemy za odwagę, moc sprawczą, odkrywanie i rozwijanie pasji dzieci i młodzieży oraz znaczący wpływ na odnoszone przez nich sukcesy artystyczne. 

          Dyrekcja i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 36  
          im. K. K. Baczyńskiego w Katowicach. 

          dyplom_nagroda.pdf

          Szanowni Państwo,

          nagroda, którą otrzymałam z rąk Pana Prezydenta Miasta Katowice dra Marcina Krupy dla nauczycieli wychowujących młode pokolenie do aktywnego uczestnictwa w kulturze jest  dla mnie ogromnym zaszczytem  i wyróżnieniem, uhonorowaniem mojej prawie 40 - letniej kariery zawodowej w Szkole Podstawowej nr 36 w Katowicach. 

          Chcę bardzo serdecznie podziękować Dyrekcji Szkoły za nominację i dostrzeżenie mojej pracy w zakresie przygotowania młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze, a także koleżankom i kolegom za życzliwość  i wsparcie podczas moich działań artystycznych. 

          Przede wszystkim jednak dziękuję Uczniom i ich Rodzicom, którzy  z wielkim zaangażowaniem, kreatywnością i odwagą podejmowali moje wyzwania w różnych obszarach kultury i sztuki, m.in. konkursach, zajęciach artystycznych z wykorzystaniem autorskiego programu, imprezach szkolnych i środowiskowych. Miałam zaszczyt zainspirować, poprowadzić i towarzyszyć Państwa dzieciom  w drodze do sukcesów plastycznych, teatralnych, recytatorskich, tanecznych  i innych. 

          Ta nagroda jest naszym wspólnym dziełem! Dziękuję wszystkim za życzliwość i chęć podejmowania nowych wyzwań, rozwijanie pasji i odkrywania nowych talentów. 

          mgr Mariola Staszowska 

        • SPOTKANIE Z BAJKĄ…

        • Dnia 21 października 2021r. odbyły się w świetlicy zajęcia czytelnicze w ramach projektu „Spotkanie z bajką – prawda i dobro w bajce…”. Słuchaliśmy bajki łużckiej pt. ”Garniec miodu”. Próbowaliśmy odpowiedzieć na problem: „Czy spryt jest cechą pozytywną czy negatywną?” biorąc pod uwagę własne doświadczenia i postępowanie głównej bohaterki utworu - lisicy. Doszliśmy do wniosku, że spryt jest cechą pozytywną, jeżeli prowadzi do dobra. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek o lisach. Wykonaliśmy prace plastyczne, których głównym bohaterem było to piękne, mądre i sprytne zwierzę. W holu można podziwiać przygotowane przez nas prace.                                                                      
          OPRACOWANIE: mgr Mariola Staszowska, mgr Agnieszka Wiąckowska - Siwek

        • Uwaga Rodzice, Uczniowie!!!

        • Od tego roku szkolnego nasza szkoła bierze udział w akcji „zbieramto w szkole” (pisownia celowa:-)), która ma na celu pomoc. Poprzez akcję chcemy zauważać potrzeby innych i pomóc tak jak możemy, bo to co nam się wydaje mało, dla kogoś może znaczyć wiele! 
          Dzięki „charytatywnemu recyklingowi” uzyskamy pomoc dla ludzi bardzo ubogich z krajów Afryki.  

          Co będziemy zbierać?
          Otóż nadal zachęcamy Was do przynoszenia zużytych baterii, a także zagranicznych walut i polskich groszy (mogą to być monety z całego świata, pieniądze wycofane z obiegu, np. polskie z czasów PRL), a także niepotrzebne telefony komórkowe i tablety!  

          Zerknijcie na plakaty informacyjne wiszące w szkole oraz pod podany link: https://www.zbieramtowszkole.pl
          Pojemniki na zużyte baterie oraz telefony i tablety będą dostępne w szatani, pojemnik na „dobre monety” - na stoliku pań dyżurujących, przy sklepiku szkolnym. Można też przynosić w/w rzeczy do świetlicy szkolnej. 

          Liczymy na włączenie się w akcję całej społeczności szkolnej!!! Liczymy na Was!!!
           
          Koordynator akcji:
          Anna Wierzbik - świetlica

        • “Pogromcy szkolnych lektur - czytanie przez działanie”

        • W ciągu ostatnich tygodni klasy 8a i 8c omawiały na lekcjach epopeję narodową pt. “Pan Tadeusz”. Lektura ta przysparza uczniom wiele trudności - przepełniona jest archaicznym językiem, retardacjami, tło historyczne jest odległe, a trzynastozgłoskowiec - jak to ujął jeden z uczniów “zdaje się być językiem kosmitów”.      

          Oswajanie się z tym dziełem szło młodzieży opornie i początkowo uważaliśmy wszyscy, że czytamy za karę 😉 Najpierw powoli i ociężale - wers po wersie “męczyliśmy” inwokację, potem kolejne księgi, tłumacząc niezrozumiałe słowa i zaznajamiając się z miejscem akcji oraz historią zamku Horeszków, poznawaliśmy kolejne wątki. Nieocenioną pomocą okazały się myślograficzne karty pracy oraz fragmenty adaptacji filmowej Andrzeja Wajdy. Okazało się, że Mickiewicz stworzył całkiem ciekawą fabułę, miejscami nawet zabawną, a szlacheckie życie było bardzo barwne.  

          Jako podsumowanie lektury, zamiast sprawdzianu, ósmoklasiści przygotowali projekt w ramach innowacji “Pogromcy szkolnych lektur- czytanie przez działanie”. Do wyboru mieli osiem różnych zadań, dopasowanych do ich różnorodnych talentów i umiejętności, tak aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Oprócz tradycyjnej recytacji mogli wykonać lapbooka, mini słownik obyczajów szlacheckich, makietę miejsca akcji (również w grze Minecraft lub Sims), pierwszą stronę gazety (z wykorzystaniem narzędzi komputerowych), książkę kucharską z przepisami na podstawie epopei lub bloga jednego z bohaterów oraz zaproponować swój pomysł na zadanie. Wspaniałe efekty działań uczniowskich można podziwiać w załączonej galerii. Mam nadzieję, że dzięki projektowi zapamiętają najważniejsze wiadomości z lektury na dłużej.  

          Katarzyna Kempny

          galerię prac można obejrzeć w dokumencie: Pan_Tadeusz_innowacyjnie.pdf​​​​​​​

        • KONKURS NA LAMIPON DYNIOWY

        • Organizator: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 36 w Katowicach 
           
          Cele: 

          • poznawanie tradycji i kultury krajów anglosaskich, 
          • pobudzenie i rozwijanie wyobraźni, 
          • angażowanie do działań artystycznych, 
          • prezentacja umiejętności twórczych.  

          Adresaci:
          Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów
           
          Temat: Lampion dyniowy 
           
          Technika i instrukcja przesłania prac: 

          Technika wykonania lampionu: dowolna. 
          Weź dynię, zrób z niej lampion. 
          Zrób dwa zdjęcia lampionu: jedno w dzień oraz jedno w nocy (zdjęcia nie mogą identyfikować autora – nie fotografujcie siebie).
          Wyślij zdjęcia mailem na adres: konkurssp36@onet.pl  do końca dnia 27 października. 
          Mail podpisz imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
          Przynieś podpisany lampion do szkoły 28 października i postaw go w holu dolnym szkoły na stolikach wystawowych przygotowanych przez Samorząd Szkolny.
           
          Komisja konkursowa:
          Komisja składająca się z przedstawicieli Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Nauczycieli wybierze laureatów.
           
          Laureaci otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na szkolnej wystawie. 
           
          Termin ogłoszenia wyników: 
          29 października 2021r.
           
                                                                                                                                  
          Zapraszamy wszystkich chętnych!

          Rada Rodziców

        • Dzień Edukacji Narodowej

        • W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej, wszyscy uczniowie klas 4-8 mieli okazję wziąć udział w plebiscycie „Belfry 2021”. Młodzież głosowała na swoich ulubieńców w pięciu kategoriach. I tak poszczególne tytuły otrzymują:

          • Nauczyciel  „Olimpijczyk” – p. Magdalena Bednarska
          • Nauczyciel  „Luzak”- p. Jadwiga Witek
          • Nauczyciel  „Złoty Pytajnik” – p. Marcin Jucha
          • Nauczyciel „Złoty Ciuszek” –  p. Iwona Zych
          • Nauczyciel „Tornado” – p. Iwona Smuła

          Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy okolicznościowe!

          Mieliśmy też okazję wziąć udział w klasowej zabawie: „Hau,miał, frr… Spójrzcie kto to taki i dopasujcie do belfrów zwierzaki”!

          5 nauczycieli przesłało nam zdjęcia swoich ulubieńców i próbowaliśmy zgadnąć, kto się kim opiekuje. Najlepiej z dopasowaniem zwierzaków do nauczycieli, poradziła sobie klasa:  8a  -  Gratulujemy!!! 

          Zwycięzcy otrzymali „słodką” niespodziankę! Lista nauczycieli i ich zwierzaków do wglądu na tablicy samorządu na 1 piętrze.
          Samorząd Uczniowski, w imieniu wszystkich uczniów, złożył serdeczne życzenia pani dyrektor Justynie Franczak i pani v-ce dyrektor Aleksandrze Rams-Gali. Życzenia i drobne upominki odebrali też wszyscy nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Mamy nadzieje, że dla wszystkich „belfrów” ze szkoły nr 36 w Katowicach, 14 października 2021r., był miłym, przyjemnym dniem.


          Za wszystko, raz jeszcze serdecznie dziękujemy i życzymy dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości!
          Samorząd Uczniowski SP nr 36 w Katowicach

        • Mandala na różne sposoby

        • Nastała jesień i o ile w końcu września pogoda była dla nas łaskawa, więc czas spędzaliśmy na boisku, październik często jest zimny, chlapie deszczem i zmusza nas do siedzenia w salach. Jednak nie poddajemy się i ten czas wykorzystujemy na prezentację naszych świetlicowych talentów. 
          Na przełomie września i października na zajęciach czytelniczych poznaliśmy jesienne przygody krasnala Hałabały. W ramach cyklu zajęć „Mandala na różne sposoby” dzieci ze świetlicy wykonywały prace – jesienne mandale z postaciami, występującymi w opowiadaniach o krasnalu. Mandale wyklejaliśmy różnego rodzaju kaszami, ryżem czy kolorowym piaskiem. Powstały piękne prace, obrazujące barwy jesieni. Dzieci rysowały też pastelami i kredkami. Efekty ich działań można było podziwiać na mini galerii przy wejściu do szkoły.

          Opracowała: Katarzyna Kempny

        • Spotkanie z pasjonatem ptaszników

        • 5 paździenika uczniowie klas młodszych mieli okazję porozmawiać z hodowcą ptaszników panem Mateuszem Małeckim. Pan Mateusz jest tatą ucznia naszej szkoły. Na spotkaniu zobaczyliśmy duże i małe ptaszniki. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się gdzie i jak długo żyją, czym się żywią i wiele innych ciekawostek ze świata pająków. Taka żywa lekcja przyrody jest najlepszą lekcja zdobywania wiedzy.

          Bardzo dziękujemy Panie Mateuszu.

          Opracowała: Renata Orłowska

        • Zaproszenie

        • Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zaprasza na wystawę Autorskiej Książki Eksperymentalnej. Prezentowane prace zostały nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Tychach we współpracy z Biblioteką Miejską w Tychach.

        • BELFRY 2021 i „dopasuj zwierzaka…”

        • Moi drodzy, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, mamy dla was dwie propozycje.

          Pierwsza to głosowanie w plebiscycie „Belfry 2021” – będziecie wybierać w 5 kategoriach, które zaproponuje wam Samorząd Uczniowski. Do tego głosowania będziecie mieli link z dostępem do Forms’ów – głosujemy do wtorku 12 października.  

          link do głosowania na Belfry 2021: kliknij tutaj

          Druga propozycja to konkurs międzyklasowy: „Hau, miau, frr…”. Chodzi o to, aby oglądając zdjęcia zwierzaków, dopasować je do nauczycieli, którzy się nimi opiekują. Tutaj zdjęcia oglądacie wszyscy, ale odpowiadacie jako klasa – czyli razem musicie uzgodnić ostateczną odpowiedź. Tutaj też macie czas do 12 października. Przedstawiciele samorządu zbiorą wasze odpowiedzi. Klasa, która wypadnie w typowaniu najlepiej, może się spodziewać niespodzianki... Prezentacja będzie dostępna na stronie szkoły i platformie Teams w zespołach wychowawczych. 

          prezentacja: Hau_miau_frrr.pptx

          Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy!!!!  

          Wyniki podamy jak tylko będziemy je mieć! 

          Opracowała: Iwona Smuła

        • Tak się bawią chłopaki!!!

        • 30 września to Dzień Chłopaka. Nie mogliśmy pominąć tego święta, mimo dalej obowiązujących zasad związanych z pandemią. Nie dane nam było bawić się wspólnie w sali gimnastycznej, ale nasz Samorząd poradził sobie z tą sytuacją. 27 września, wszystkie dziewczyny z klas 4-8, wzięły udział w głosowaniu. Głosowano w 6 kategoriach: sportsman, przystojniak, gentleman, luzak, super fryz i bystrzak. Wyniki pojawiły się na tablicy samorządu w czwartek rano. Zwycięzcy zostali ukoronowani i przepasani stosownymi szarfami. Dodatkowo, samorząd zorganizował chłopakom mini konkursy w klasach. Chłopcy robili samoloty z papieru – wygrywał ten, który leciał najdalej; wiązali krawaty – to było prawdziwe wyzwanie!; dmuchali balony na czas; spróbowali swoich sił w teście zapachu – rozpoznawali przyprawy takie jak cynamon, curry, bazylia, itp. Był też quiz na tematy ogólnie postrzegane jako związane z dziewczynami. Czyli chłopcy mieli powiedzieć czym jest lokówka albo czym różni się sukienka od spódnicy. Zabawa była przednia!!! Dodatkowo chłopcy mieli niespodzianki przygotowane przez koleżanki z klasy. Wierzymy, że każdy chłopak w naszej szkole miał udany dzień! 

          Opracowała: Iwona Smuła

        • Europejski Dzień Języków Obcych.

        • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji klasy 1a, 2b, 2c rysowały flagi krajów europejskich, mając przy tym dużo frajdy odkrywając przy okazji, jak wiele flag jest podobnych do polskiej flagi. Uczniowie klasy 4a próbowali z kolei ułożyć "sobą" kontury państw europejskich, śmiechu było co nie miara.
          Zapraszamy do galerii.


          Opracowała: Julia Kokot

        • Na tropie szkolnych lektur.

        • W minionym tygodniu klasa 8a i 8c utrwalały znajomość literatury. W ramach innowacji "Pogromcy lektur - czytanie przez działanie" uczniowie mieli za zadanie stworzyć ikonki, które miały symbolizować w jakiś sposób przeczytane w klasach młodszych utwory literackie. Następnie młodzież utrwalała swoje pomysły za pomocą kredowych rysunków na tarasie szkoły. Tym sposobem powstała mini–galeria naszych lektur, a dzieci w szybki i dość przyjemny sposób utrwaliły wiedzę. 


          Opracowała: mgr Katarzyna Kempny

        • Spotkanie informacyjne dotyczące szczepień

        • Spotkanie informacyjne dotyczące szczepień dla chętnych rodziców uczniów klas VI, VII i VIII odbędzie się w poniedziałek 6 września o godzinie 17:00.

          Spotkanie będzie w formie on line na platformie Microsoft Teams. Link do spotkania został Państwu wysłany za pośrednictwem dziennika elektronicznego Synergia Librus.

          Z poważaniem 

          Justyna Franczak

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego - Rok szkolny 2021/2022

        • Witamy serdecznie po wakacjach! Zaczynamy kolejny rok szkolny i chcielibyśmy jak najszybciej wyłonić nowy Samorząd Uczniowski. Dlatego też już od dzisiaj czekamy na zgłoszenia kandydatek i kandydatów! Jeśli  uczysz się w klasach 6-8 i jesteś osobą, która chciałaby mieć wpływ na to jak wygląda „życie szkoły”, masz głowę pełną pomysłów, lubisz wyzwania i masz ochotę popracować w grupie pozytywnie zakręconych, kreatywnych osób – zgłoś swoją kandydaturę do Samorządu Uczniowskiego.

          Każdy kandydat/kandydatka, powinien przedstawić listę poparcia z co najmniej 20 podpisami – czytelnie imię, nazwisko i klasa, oraz wstępny plan wyborczy. Zgłoszenia prosimy składać u pani Smuły, do środy – 8 września 2021r. Dni 9-10 września, będą przeznaczone na kampanię wyborczą – przeprowadzoną z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. W poniedziałek 13 września, przeprowadzone zostaną wybory- zgodnie
          z regulaminem, który znajduje się na tablicy samorządu na 1 piętrze.

          A potem będziecie już mogli działać, na rzecz całej społeczności uczniowskiej!!!

          Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach!!!!

          Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

        • Szanowni Państwo

        • Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Od pierwszego września 2021 roku do 31 sierpnia 2022 roku będę pełnić funkcję dyrektora szkoły, a wicedyrektorem będzie pani Aleksandra Rams – Gala. Kierowniczką świetlicy pozostaje pani Anna Krakowska – Wierzbik. 

           Cieszymy się, że możemy spotkać się z uczniami w trybie stacjonarnym, prowadzić zajęcia w sposób bezpośredni, że szkolne korytarze znów wypełnią się gwarem. Życzę Państwu i Państwa dzieciom udanego, radosnego roku szkolnego 2021/2022 pełnego sukcesów. 

          Poniżej przekazuję główne ustalenia dotyczące organizacji pracy w naszej szkole zgodne  z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.  

          Z poważaniem – Justyna Franczak. 

          List_do_rodzicow__poczatek_roku_szkolnego.pdf​​​​​​​

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 36 w Katowicach, ul. Iłłakowiczówny 13
      • 32 258 35 18
      • Iłłakowiczówny 13, 40-134 Katowice
        40-134 Katowice
        Poland
      • 11 - sekretariat
        14 - gabinet pedagoga
        15 - gabinet higienistki szkolnej
        16 - pokój nauczycielski
        17 - świetlica
        18 - intendent
    • Logowanie