• Światowy Dzień Życzliwości w naszej szkole

        • W ŚWIATOWYM DNIU ŻYCZLIWOŚCI w naszej szkole było baaaardzo ŻYCZLIWIE!!!
          Uczniowie - uczniom przygotowali program, w którym starali się pokazać jak ważne i potrzebne na co dzień jest zrozumienie, akceptacja i życzliwość dla drugiej osoby.
          Tego dnia mieliśmy w szkole m in.:

          • odgrywanie scenek, w których uczniowie przedstawiali problem hejtu i możliwych jego rozwiązań,
          • omawianie wspomnień (świadectw) osób źle traktowanych przez rówieśników,
          • wspólne ustalanie na czym polega życzliwość względem innych.
          • słuchanie opowiadań o życzliwości.

          Symbolem tego dnia był SŁOŃ. Na ubraniach mieliśmy przyczepione kolorowe kotyliony ze słoniami, na korytarzach „wisiały” kolorowe słonie, na sali gimnastycznej siedziały z nami grzecznie słonie – pluszaki, a jeden z naszych kolegów przebrany za sympatycznego słonia z kokardką na ogonie, rozbawiał całe to zamieszanie. Wszyscy gremialnie śpiewaliśmy i pląsaliśmy do znanej wszystkim piosenki „Cztery słonie zielone słonie”.
          WSZYSTKO TO PO TO, ABY JESZCZE MOCNIEJ ZROZUMIEĆ POTRZEBĘ WSPÓLNEJ ŻYCZLIWOŚCI!!!

        • WIELKI SUKCES REPREZENTANTÓW ŚWIETLICY

        • Dnia 23 listopada w Szkole Podstawowej nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się Miejski Konkurs Edukacyjny „Magiczne wiersze”. Naszą szkołę reprezentowali laureaci etapu szkolnego - Hania i Szymon z kl.IIIc. Dzieci musiały wykazać się znajomością kilkudziesięciu wierszy Józefa Ratajczaka.


          Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, iż nasi uczniowie zajęli I miejsce!
          Powtórzyliśmy to osiągnięcie z ubiegłego roku.

          Dzieci do konkursu przygotowywały Panie: mgr Mariola Staszowska i mgr Agnieszka Wiąckowska – Siwek. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach!


          Opracowanie: Mariola Staszowska

      • Klocki Lego - education na zajęciach w klasie 2b
        • Klocki Lego - education na zajęciach w klasie 2b

        • Dnia 18 listopada 2022r. w klasie 2b odbyły się zajęcia w ramach programu Laboratorium Przyszłości - wykorzystano klocki Lego – education. Uczniowie pracując w trzech grupach bawili się klockami budując wg instrukcji zawartej w zestawie wybrane przez siebie rożne budowle, samochody, postacie. Po wykonaniu zadania prezentowali swoje prace. W drugiej części zajęć dzieci wykorzystując swoją bogatą wyobraźnię samodzielnie wg własnego pomysłu wykorzystując klocki tworzyli fantastyczne zwierzęta, budowle, pojazdy. Po wykonaniu pracy uczniowie prezentowali swoje dzieło mówiąc o nim kilka zdań.Zajęcia z wykorzystaniem klocków były dla dzieci wspaniałą zabawą. Podczas zajęć dzieci rozmawiały ze sobą dzieląc się spontanicznie swoimi pomysłami. W naturalny sposób rozwijały umiejętności komunikacji i współpracy.

          Barbara Grzegorzewska – wychowawczyni kl.2b.

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Systemy GEOMAG na zajęciach: Aktywni kreatywni
        • Systemy GEOMAG na zajęciach: Aktywni kreatywni

        • Aktywni Kreatywni tym razem próbowali swoich sił z systemami GEOMAG zakupoinymi w ramach programu  Labolatoria Przyszłości. W czwartek, 17.11.2022r. uczniowie i uczennice uruchamiali wyobraźnię i doslonalili swoje umiejętności konstruktorskie stawiając  pierwsze kroki jaki mali architekci.

          Opracowała: Justyna Franczak

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Aktywnie i kreatywnie
        • Aktywnie i kreatywnie

        • Klasy 3a oraz klasa 3b uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem sprzętu z programu „Laboratoria
          przyszłości”.
          Zajęcia odbyły się 10.11. oraz 15.11.2023r. podczas zajęć AIK.
          Praca uczniów oddzielona była na dwa etapy. Pierwsze zajęcia to zapoznanie się ze sprzętem czyli robotem kuchennym, w tym czytanie instrukcji urządzenia oraz wykonanie czapki kucharza. Następnie uczniowie rozważali, co chcieliby przygotować używając robota. Ważnym elementem było zwrócenie uwagi dzieciom, aby pomyśleli, co jest zdrowe i szybkie w przygotowaniu. Wspólnie zdecydowaliśmy, że będą to koktajle z owoców i jogurtu naturalnego. Uczniowie przy pomocy nauczyciela przygotowywali koktajle i degustowali je zachwycając się smakiem. Miło było zauważyć, jak dzieci dzielą się miedzy sobą przyniesionymi przez siebie produktami.
          Uczniowie byli zaskoczeni, iż można przygotować coś pysznego i zarazem zdrowego w tak szybkim czasie. Taka przekąska zapewne wejdzie w menu uczniów.
          Zapraszam do obejrzenia zdjęć.


          Opracowała: Julia Kokot

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Spotkanie z przedszkolakami z przedszkola językowego „Pod Magnolią”
        • Spotkanie z przedszkolakami z przedszkola językowego „Pod Magnolią”

        • Dnia 17 listopada w świetlicy gościliśmy Panie Wychowawczynie i dzieci z grupy „Lisków” z przedszkola językowego „Pod Magnolią”. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach świetlicowych przygotowanych przez mgr Mariolę Staszowską i mgr Agnieszkę Wiąckowską –Siwek.
          Wizytę w szkole rozpoczęły od poczęstunku w jadalni - były ciasteczka i pyszny kompot, który przygotowały Panie Kucharki. W świetlicy grupę „Lisków” przywitał nasz szkolny robot Wonder Dash, zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci miały okazję nim pokierować.
          Uczennice z kl. VIIa, Natasza i Karolina, za pomocą dłupisów 3D (również zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości") wykonały sympatycznego liska. Dzieci wzięły udział w zajęciach muzyczno – ruchowych pod hasłem „Jesień”. Były zagadki o jesieni, układ ruchowy do piosenki „Chodźmy do parku” oraz tworzenie akompaniamentu perkusyjnego do utworu. Z masy solnej wykonały jeżyki, które ozdobiły ziarenkami ziół i nasion słonecznika. Klasa III b pod kierunkiem Pani mgr Dominiki Jędzury, przygotowała matematyczne zadania dla przedszkolaków, z którymi „Liski” świetnie sobie poradziły. Pani mgr Violetta Nowak, nauczycielka języka angielskiego, poprowadziła ciekawe ćwiczenia językowe, wykorzystując tablicę interaktywną. Po artystycznych i edukacyjnych zadaniach „Liski” poszły zwiedzać szkołę.
          Cieszymy się, że nawiązałyśmy współpracę z kolejnym przedszkolem. To było bardzo miłe i sympatyczne spotkanie.

          mgr Mariola Staszowska mgr Agnieszka Wiąckowska - Siwek

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Kotyliony i flagi z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
        • Kotyliony i flagi z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

        • W związku z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas 4-8 naszej szkoły tworzyli tematyczne kotyliony oraz flagi przy użyciu długopisów 3D. Powstały piękne prace upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

          Opracowała: Aneta Rajda

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

      • Dumni z hymnu i flagi Polski
        • Dumni z hymnu i flagi Polski

        • Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów. W naszej szkole już po raz kolejny okazaliśmy dumę z bycia Polakami, poprzez odśpiewanie hymnu narodowego. Jako, że aura nie sprzyjała i nie mogliśmy wyjść na boisko szkolne, zgromadziliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej.
          Nauczyciele oraz uczniowie i uczennice w strojach galowych, z kotylionami w barwach biało – czerwonej i w pełnej gotowości do wspólnego śpiewania. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego. Po komendzie „do hymnu!”, około godziny 11.11, akompaniament na instrumencie klawiszowym rozpoczęła nasza niezrównana pani Jadwiga Witek.
          Nasza społeczność szkolna w uroczystej atmosferze odśpiewała cztery pełne zwrotki hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy czuli, że to był ważny i podniosły moment i że stanęli na wysokości zadania.
          Samorząd Uczniowski zaproponował klasom 1-8, aby uczcić ten dzień wykonując przestrzenny model flagi. Klasy otrzymały tekturowe prostokąty, które można było ozdobić dowolną techniką. Powstał dzięki temu bardzo interesujący, biało - czerwony collage, który mogliśmy podziwiać w hollu głównym.
          Dziękujemy wszystkim za włączenie się we wspólne obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          Opracowała: Iwona Smuła

      • Uroczysty apel z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
        • Uroczysty apel z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

        • W dniu 10 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
          Uczniowie klas: 5a i 5b przez kilka tygodni przygotowywali się do tego święta. Po części oficjalnej młodzież recytowała wiersze m.in. Edwarda Słońskiego, Adam Asnyka i Leopolda Staffa. Uczestnicy apelu przedstawili także najważniejsze wydarzenia z naszej historii oraz walkę o wyzwolenie, aż do dnia gdy po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość.
          Prezentowane treści przeplatane były wykonywanymi przez uczniów pieśniami o charakterze patriotycznym, co z pewnością przyczyniło się do głębszej refleksji nad tym wyjątkowym dla każdego Polaka świętem.


          Opiekę artystyczną nad uroczystością sprawowały panie:
          Jadwiga Witek, Krystyna Szumowska–Jaszcza i Magdalena Liszka.

        • Jedyny taki Vincent

        • W galerii „Szyb Wilson” w Katowicach można obejrzeć niesamowitą ekspozycję dzieł jednego z najbardziej znanych holenderskich artystów malarzy – Vincenta Van Gogha. W ogromnej Sali można rozsiąść się wygodnie na pufach i doświadczyć niesamowitego spektaklu medialnego. Na 2000 metrów kwadratowych ekranów, dzięki niezwykłej technologii Digital Art. 360, można podziwiać
          wprawione w ruch, setki dzieł mistrza. Można dosłownie poczuć się częścią tego niezwykłego świata, w niemal magiczny sposób jesteśmy w stanie zgłębić zakamarki wyobraźni artysty. Prezentacji obrazów towarzyszy idealnie współgrający z całością podkład muzyczny oraz odczytywane fragmenty listów do brata artysty – Theo, z którym łączyła go prawdziwa braterska więź i któremu opowiadał o codzienności a także zwierzał się ze swoich najskrytszych myśli. W ciągu półgodzinnego seansu można obejrzeć dzieła z każdego etapu twórczości malarza - wszystkie opatrzone wyświetlanym komentarzem. Vincent Van Gogh był niesamowitym artystą, który niedoceniony za życia, miał ogromny wpływ na twórczość wielu kolejnych pokoleń. Z około 2000 obrazów, te najbardziej znane to : Słoneczniki, Gwieździsta noc czy seria autoportretów.
          Klasa 6b, która miała okazję wziąć udział w tej niezwykłej wystawie, serdecznie poleca ją nie tylko wszystkim koneserom sztuki ale po prostu wszystkim miłośnikom piękna.

          Opracowała: Iwona Smuła

        • Wspaniały Nikiszowiec

        • Nikiszowiec – piękne, zabytkowe osiedle w Katowicach – kto nie był, koniecznie musi się tam udać! Klasa 6b miała niesamowitą okazję odbyć niezwykły, jesienny spacer po najstarszej części jednostki pomocniczej „Janów – Nikiszowiec”, mając za przewodniczkę panią A. Zamorską. Uczniowie spacerowali uliczkami osiedla powstałego w latach 1908 – 1919, dla górników kopalni „Gieshe”, obejrzeli makietę całego zwiedzanego obszaru, zwiedzili też neobarokowy kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami, zlokalizowany przy centralnym placu. Podziwiali również charakterystyczne zdobienia fasad budynków – piękne, róże, czy też podcienie ograniczone słupkami wzdłuż murów. Wysłuchano wielu lokalnych ciekawostek na temat mieszkań czy miejskiego
          transportu sprzed lat. A na sam koniec uczestnicy spaceru odwiedzili najbardziej znaną w okolicy cukiernię gdzie wielu spróbowało miejscowych pączków.
          Złota, polska jesień to idealny czas na wyprawy do nieznanych nam części miasta – polecamy Nikisz!

          Opracowała: Iwona Smuła

        • Let’s Dance!

        • Kto nie lubi tańczyć? Lubią prawie wszyscy, a niektórzy dodatkowo lubią dobrą zabawę w przebraniach. Samorząd Uczniowski zaprosił 3 listopada 2022r., wszystkich chętnych uczniów i uczennice klas 4-8, na dyskotekę szkolną. Przepustką do wejścia był element przebrania Ci, którzy zdecydowali się przyjść, na pewno nie żałują – zabawa była przednia! Dziękujemy i zapraszamy do brania udziału w kolejnych przedsięwzięciach Samorządu.

          Opracowała: Iwona Smuła

      • Październikowe wyzwanie – przebranie!
        • Październikowe wyzwanie – przebranie!

        • Koniec października to czas kiedy dzieci bardzo lubią się przebierać. Nie inaczej jest u nas w szkole dlatego też, każdy kto tylko miał na to ochotę, mógł się przebrać 28.10.22r. I tak, zobaczyliśmy tego dnia sporo księżniczek, rycerzy, mumie, wesołe małe czarownice, jednorożce, misie, dynie i szkielety, elfy i uczniów Hogwartu oraz sporą grupę kowbojek! Samorząd Uczniowski skrupulatnie robił notatki i wybrał najlepsze przebranie w każdym roczniku od klasy 1 do 8 oraz wyłonił klasę, w której przebrało się najwięcej osób – była to klasa 1c – Gratulacje!!!! Nagrodzeni zostali obdarowani słodkościami a świetnie bawili się wszyscy! Dodatkowo mogliśmy się w ostatnim tygodniu października, uczyć w bardzo oryginalnie przyozdobionych klasach – brawo Wy!!! To był bardzo przyjemny czas w naszej szkole.

          Opracowała: Iwona Smuła

        • „Dziady” – czyli szkolne podchody z harcerzami

        • 27 października 2022r. VII szczep harcerski im. Szarych Szeregów, zaprosił wszystkich chętnych uczniów i uczennice klas

          4-8, do wspólnej zabawy na terenie szkoły. Gra „Dziady”, była inspirowana utworem Adama Mickiewicza i zaproponowała dzieciom poznanie staropolskich obyczajów związanych z obrządkiem „Dziadów” właśnie. Osoby, które zjawiły się popołudniową porą w holu
          szkoły, podzieliły się na małe grupy. Każda grupa miała wymyślić swoją jedyną i niepowtarzalną nazwę i trzeba przyznać, nasi uczniowie i uczennice wykazali się niezwykłą wyobraźnią w tej kwestii i tak mieliśmy np.:
          1. Betoniarzy
          2. Wampirzyce
          3. Gang Bigosu 123
          4. Spocone Gołębie
          5. Czarownice i Czarodziejów
          6. Kasztany
          7. Pajączki
          8. Kapibarki
          9. Straszne Dynie
          10. Kremówki
          Zasady, po krótkim wstępie wyjaśniającym to zagadnienie związane z folklorem słowiańskim, wyjaśnił im „Guślarz”, który następnie przekazał im instrukcje gry. Zadanie polegało na odnalezieniu 7 postaci ukrytych w budynku szkoły – Józia, Rózi, Złego Pana, Kruka, Sowy, Zosi i Młodego Mężczyzny.
          Każda z postaci dawała do wykonania lub była odbiorcą konkretnego zadania. Grupa kończyła zabawę po wykonaniu wszystkich zadań. Liczył się oczywiście czas, który zależał od sprytu uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem zabawy czuwali nasi niezawodni nauczyciele. To było bardzo udane, nietypowe popołudnie!:)
          Dziękujemy harcerzom za wspaniałe urozmaicenie sposobu spędzania czasu wolnego i liczymy na dalszą, owocną współpracę!

          Opracowała: Iwona Smuła

        • Wyniki Szkolnego Konkursu Edukacyjnego „Magiczne wiersze”

        • Dnia 8 listopada odbył się w świetlicy Szkolny Konkurs Edukacyjny „Magiczne wiersze”. W konkursie wzięli udział reprezentanci  z klas trzecich. Uczestnicy mieli się wykazać znajomością treści wierszy Józefa Ratajczaka. Najwięcej punktów zdobyli reprezentanci kl. IIIc - Hania i Szymon. To oni będą reprezentować naszą szkołę w Miejskim Konkursie Edukacyjnym „Magiczne wiersze”. Wspólnie przygotują jeszcze pracę plastyczną, która będzie ilustracją do wybranego wiersza.
          Życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!


          Organizatorzy: 
          mgr M. Staszowska 
          mgr A. Wiąckowska - Siwek

      • Kotyliony i flagi tworzone długopisami 3D
        • Kotyliony i flagi tworzone długopisami 3D

        • ​Od ubiegłego tygodnia długopisy Banach 3D zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości są częstym "gościem" na zajęciach klas na różnych poziomach. Ponieważ zbliża się Narodowe Święto Niepodległości tworzyliśmy tematyczne kotyliony oraz flagi przy użyciu długopisów 3D. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z tego rodzaju urządzeniami, ale wszyscy świetnie sobie poradzili i pracowali zgodnie z omówionymi zasadami bezpieczeństwa podczas pracy z długopisami. Efekty końcowe można zobaczyć w galerii. Już mamy pomysły na kolejne lekcje, póki co - w dniu jutrzejszym kolejne klasy będą miały okazję zapoznać się ze sposobem działania długopisów i stworzyć własne prace upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

          ​​​​​​​#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

          ​​​​​​​Opracowała: Aneta Rajda 

          ​​​​​​​

      • "Aktywni kreatywni" podczas zajęć z robotem Wonder Dash
        • "Aktywni kreatywni" podczas zajęć z robotem Wonder Dash

        • W październiku grupa "Aktywni kreatywni" z klasy 5a stawiała czoło oprogramowaniu robota Wonder Dash. Robot Wonder Dash został zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
          Podczas zajęć wgrywaliśmy aplikacje konieczne do pracy z robotem oraz uczyliśmy się ich obsługi.
          Na pierwszych zajęciach pracowaliśmy w mniejszym gronie i sterowaliśmy robotem za pośrednictwem telefonu. Drugie zajęcia zdominowało oprogramowanie na tablety. Robot pokonywał wyznaczoną przez nas trasę, wydawał dźwięki i świetlne sygnały. Wiemy, że ma więcej możliwości. Przed nami ich stopniowe odkrywanie!

          Opracowała: Justyna Franczak

          #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 36 w Katowicach, ul. Iłłakowiczówny 13
      • 32 258 35 18
      • Iłłakowiczówny 13, 40-134 Katowice 40-134 Katowice Poland
      • 11 - sekretariat 14 - gabinet pedagoga 15 - gabinet higienistki szkolnej 16 - pokój nauczycielski 17 - świetlica 18 - intendent
    • Logowanie