7 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak informowaliśmy - nasza szkoła (jak co roku) włączyła się do akcji i na bieżąco realizuje różnego rodzaju działania. Część z nich opisywaliśmy w poprzednich relacjach, ale z racji tego, że dużo się dzieje - spieszym z kolejną, a to jeszcze nie koniec naszych działań...
Podczas lekcji informatyki uczniowie klas 4-8 w lutym rozpoczęli pracę nad tworzeniem różnego rodzaju projektów w środowisku Scratch. Klasy czwarte tworzyły prezentacje, dialogi pomiędzy postaciami na temat bezpieczeństwa w sieci, starsi uczniowie - quizy, jak również bardzo skomplikowane gry - często wielopoziomowe. Uczniowie nie tylko wykazali się dużą wiedzą z zakresu znajomości środowiska Scratch, ale również tą dotyczącą dbania o bezpieczeństwo w sieci podczas pracy, rozrywki czy nauki.
Na bieżąco nasi uczniowie wraz z wychowawcami, bądź nauczycielami informatyki uczestniczą w lekcjach online dostępnych na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/lekcjeonline.html. Ciekawe tematy dobrane dla danych grup wiekowych omawiane są następnie z nauczycielami.
I tak:
- klasa 4b miała okazję posłuchać wykładu online nt. "Co czyha na naszą prywatność w grach i Internecie?" podczas lekcji informatyki z panią Anetą Rajdą,
- klasa 1b wraz z panią Barbarą Duchowicz realizowała tematykę: "Dzień Bezpiecznego Internetu. Co to jest internet? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Korzyści i zagrożenia w Internecie", podczas której zostały wykorzystanie zasoby internetowych ze strony: www.sieciaki.pl.
- klasa 2a wraz z panią Kariną Stępkowską poznawała sieciozasady podczas realizacji tematyki: "Dzień Bezpiecznego Internetu Sieciaki - sieciozasady, czyli porady na temat bezpieczeństwa w sieci",
- uczniowie klas 2b oraz 2c wraz panią Barbarą Grzegorzewską oraz ks. Jarosławem Koniecznym realizowali tematykę: "Tajemniczy link i kłopotów sto."
- klasa 3a wraz z panią Ewą Harasimowicz poruszała tematykę roli Internetu w życiu codziennym uczniowie oglądali filmy z serii Sieciaki.pl i poznawali sieciakowe zasady.
- również podczas zajęć świetlicowych uczniowie wraz panią Mariolą Staszowską rozmawiali o bezpiecznych sposobach korzystania z Internetu. Nasi młodzi internauci ustalali wraz z nauczycielem, co należy robić, aby czuć się bezpiecznym w sieci, przeczytali Dekalog Cyfrowego Obywatela oraz obejrzeli prezentację dla dzieci Ambasador Bezpiecznego Internetu. Na koniec uczniowie wykonali plakaty propagujące właściwe zachowanie.
To jeszcze nie wszystkie działania. Niebawem kolejna relacja.
Opracowała: Aneta Rajda