Aktualności
Rodzinny PikniKoszutki
Serdecznie zapraszamy na Rodzinny Piknik Koszutki, który odbędzie się na terenie szkoły w dniu 3 czerwca 2022 r. (piątek).
Wstęp dla osób z zewnątrz:
od godziny 12.00 do godziny 17.00Regulamin imprezy: Regulamin_Rodzinny_PIKNIKoszutki.pdf
Egzamin na kartę rowerową
Egzamin teoretyczny poprawkowy 31 maja 2022:
Klasy: 4a, 4b oraz 5b godz. 14.30, sala informatyczna
Klasy 5a, 6a, 6b, 7a, godz. 15.20, sala informatyczna.
Egzamin praktyczny:
2 czerwca 2022, od godziny 15.00 – boisko szkolne.
"Godziny wychowawcze ze światem"
W bieżącym roku szkolnym klasy 4a i 4b realizowały program Polskiej Akcji Humanitarnej pt.: "Godziny wychowawcze ze światem". Zrealizowano tematy związane m.in. z formami i rodzajami pomocy humanitarnej, katastrofami naturalnymi, globalnym ociepleniem, konfliktach zbrojnych, uchodźctwem oraz jak mądrze pomagać.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział projekcie i powiększyli swoją świadomość dotyczącą ich indywidualnych wyborów, krytycznego myślenia, współpracy w grupie oraz empatii.
Uczniowie wyrazili chęć wzięcia udziału w podobnym projekcie następnym roku szkolnym.
Oto relacja z realizacji programu:
Dzień Mamy i Taty w klasie 2b.
Uczniowie klasy 2b zapraszają do obejrzenia filmiku.
Opracowała: Julia Kokot
Wyniki Konkursu Poetyckiego POKOLENIE
I nagroda
Tobiasz Halejak
SP 36 Katowice
II Nagroda
Wiktoria Wróblewska
ZSP9 Katowice
III Nagroda
Jakub Benek
ZSP9 Katowice
Wyróżnienia:
Bartłomiej Heflik (ZSP9 Katowice)
Julia Nosiadek (ZSP9 Katowice)
Natalia Pacyna (ZSP13 Katowice)
Jakub Plizga (SP36 Katowice)
Natalia Jakubowicz (ZSP9 Katowice)
Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów kl. I-III „To właśnie Polska”
Miło mi Państwa poinformować, iż w eliminacjach miejskich Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów kl. I-III „To właśnie Polska”, który odbył się dnia 26 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach, reprezentant naszej szkoły Mikołaj Trembaczowski zajął III miejsce! W konkursie wzięli udział uczniowie z kilku katowickich szkół podstawowych. Mikołaj był przygotowywany do udziału w konkursie pod kierunkiem mgr Marioli Staszowskiej. Cała społeczność szkolna serdecznie dziękuje Mikołajowi za wspaniały występ i piękne reprezentowanie naszej szkoły.
Czytać każdy może… czyli świetlica szkolna w Bibliotece WOM.
Dnia 10 maja, w środę dzieci z klas I-II, wraz z panią Anią i Agnieszką, wzięły udział w zajęciach czytelniczo - komputerowych, organizowanych przez WOM w Katowicach, w ramach Tygodnia Bibliotek.
Podczas spotkania z pracownikiem biblioteki dzieci miały możliwość wysłuchać opowiadania o „Kowalu i diable”, a następnie rozwiązywać krzyżówki, odpowiadać na pytania typu „prawda-fałsz”, wyszukiwać ukryte w słowach - inne słowa. Po części czytelniczej nastąpiła część komputerowa.
W sali, z dostępem do komputerów dzieci „zamieniły się” w autorów i twórców własnych książek. Przy pomocy programu komputerowego kreowały własne dzieła – czego tam nie było? Książki o księżniczkach, pieskach, sportowcach itp. Wszystkie kolorowe i bardzo pomysłowe.
Zajęcia wszystkim się bardzo podobały, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Bibliotekę odwiedzimy znów niebawem.
Galeria zdjęć poniżej…
Wielka Liga Czytelników
W bieżącym roku szkolnym kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły zgłosiło swój udział w wojewódzkim konkursie "Wielka Liga Czytelników". W etapie szkolnym zwyciężyła Maja Kozłowska z klasy 5a. Miło nam poinformować, że Maja zajęła również II miejsce w etapie powiatowym tego konkursu. Serdecznie gratulujemy!!!
Wprowadzamy logo szkolnej biblioteki!
W kwietniu rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny na logo biblioteki.
Zaskoczyło nas bardzo duże zainteresowanie uczniów tym tematem. Wpłynęło wiele ciekawych prac, więc wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
I miejsce – Martyna Błahut (klasa 7a)
II miejsce - Jakub Plizga (klasa 7a)
III miejsce – Zofia Zacher (klasa 5b)
Nowa Poradnia Specjalistyczna Strefa Zmiany
Informujemy o powstaniu nowej poradni specjalistycznej Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Poradnia świadczy nieodpłatną pomoc dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz nauczycielom z terenu Katowic.
"Europa i ja"
29.04.2022 w ramach kolejnego zadania projektu „Europa i ja” dzieci w świetlicy poznawały tańce ludowe, pochodzące z Włoch. Okazało się, że niewielu uczniów zna w ogóle pojęcie tańca ludowego. Uzupełniliśmy naszą wiedzę, poznając: polkę, krakowiaka, mazura, poloneza, tango, gruziński khorumi oraz ukraiński hopak i trepak . Posłuchaliśmy muzyki i obejrzeliśmy filmiki, ukazujące poszczególne tańce, w wykonaniu zespołów: „Mazowsze”, „Śląsk” , Narodowego Baletu Gruzji „Saakaszwili” oraz Narodowego Baletu Ukrainy „Virski”. Porównywaliśmy poszczególne tańce pod względem tempa, wykonania, strojów tancerzy.
Dzieci poznały historię włoskich tańców: tarantella, pizzica, tammuriata. Chyba każdego z nas zdziwił fakt, że według legendy odwołują się one… do ugryzienia pająka! Stąd szybkie tempo i trans, w jaki mają wpadać tancerze, wykonujący poszczególne tańce. Ważna jest też symbolika włoski
Konstytucja 3 Maja
Jak co roku w naszej szkole postanowiliśmy uczcić święta majowe.
Pamiętając o zasadach dystansu i bezpieczeństwa uczniowie klas IV-VIII wykonali podczas godzin z wychowawcą plakaty tematyczne.
Przy zaangażowaniu całych społeczności klasowych, wykorzystując informacje z lekcji historii oraz języka polskiego, przy użyciu różnorodnych technik, powstały wspaniałe prace wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
Zbiórki harcerskie i zuchowe
REKRUTACJA! REKRUTACJA! REKRUTACJA!
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w progach naszej szkoły harcerzy z VII Szczepu im. Szarych Szeregów.
Czy wiecie, że ten szczep działa przy naszej szkole już od 1963 roku?
Nauczyciele i uczniowie klas IV – VIII byli pod wielkim wrażeniem profesjonalnego przedstawienia wartości
i działań harcerzy.
#ŁączyNasPamięć – Akcja „Żonkile” 2022
Kolejny już rok Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, organizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” – mającą na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. W tym roku hasłem przewodnim była miłość – do dziecka, do przyjaciela do ukochanej osoby. Wykorzystując dostępne materiały edukacyjne mogliśmy porozmawiać o empatii, wrażliwości i wszystkich uczuciach z tym związanych.
W tym roku, akcja „Żonkile” odbywa się w czasie, kiedy nasi sąsiedzi z Ukrainy przeżywają koszmar wojny. Za naszą wschodnią granicą odbywa się coś co nie miało się już nigdy zdarzyć. Dlatego akcja ta przybiera całkiem nowy wymiar. Sporo polskich uczniów jest w stanie odnieść historię ludzi z getta do tego co przydarza się ich rówieśnikom – często już koleżankom i kolegom z klasy, z Ukrainy.
Najmłodsi czyli klasy I-III mieli możliwość wysłuchania opowiadania Pawła Baręsewicza pt. „Strasznie,
strasznie”, któ
Something about Easter…
Święta Wielkiej Nocy obchodzone są w wielu krajach na świecie. Każdy kraj ma swoje własne tradycje i obyczaje. Wspólne mamy symbole. Na lekcjach języka angielskiego uczennice i uczniowie zapoznają się ze zwyczajami krajów takich jak Stany Zjednoczone czy Anglia. Poznają słownictwo, uczestniczą w zabawach i tworzeniu wielkanocnych życzeń – odpowiednio do poziomu nauczania. W tym roku klasy I-III i klasy IV, stworzyły wielkanocne kartki dla najbliższych, wzięły udział w popularnej zabawie Egg Hunt - zmodyfikowanej nieco do warunków szkolnych, oraz wykonały figurki świątecznego „zajączka” i „kurczaka”. To były
bardzo kreatywne zajęcia językowe:) Brawo dzieciaki!!!
Tydzień Nauki Polskiej
W dniach 07.02-11.02.2022 w naszej szkole odbył się Tydzień Nauki Polskiej. Nauczyciele chcąc urozmaicić uczniom lekcje online postanowili przeprowadzić je w niekonwencjonalny sposób.
W ramach lekcji historii w klasach IV-VII i WOSu w klasach VIII pani Wybieralska rozmawiała o sławnych wynalazcach pochodzenia polskiego, którzy w znaczny sposób, dzięki swojemu samokształceniu i wykorzystywaniu dotychczas zdobytej wiedzy wpłynęli na rozwój nauki, techniki i medycyny na świecie na przełomie XIX i XX wieku.
Wielu uczniów ze zdziwieniem i niedowierzaniem słuchało o tym jak Polacy, często w trudnym dla nich okresie historycznym i politycznym potrafili pokazać na co ich stać aby nie zostawać „z tyłu” za światową nauką.
Uczniowie dowiedzieli się w jak okrutny sposób agresorzy II Wojny Światowej obchodzili się z polskimi naukowcami.
Analizowaliśmy dlaczego i w jaki sposób przyjęcie przez Polskę
Konkurs recytatorski „To właśnie Polska”
Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów kl.I-III „To właśnie Polska” odbył się dnia 22 kwietnia o godz. 10.30 w świetlicy szkolnej. W konkursie wzięło udział jedenaścioro dzieci z kl.I – III. Najliczniej reprezentowana była klasa IIIa. Jury, pod przewodnictwem mgr Marioli Staszowskiej, postanowiło:
„Imieniny Ziemi w świetlicy”
Dnia 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji podjęliśmy szereg działań dla naszej planety. Zobowiązaliśmy się do segregowania śmieci, oszczędzania wody i żywności, dbania o tereny
zielone i ich mieszkańców. Nauczyliśmy się śpiewać piosenkę pt. „Imieniny Ziemi”, utworzyliśmy do
niej akompaniament na instrumentach perkusyjnych i zaprezentowaliśmy ją dzieciom z kl.Ia, Ic i IIa.
To był artystyczny prezent dla naszej planety!
Dzień Ziemi – inaczej…
W świetlicy szkolnej został ogłoszony i przeprowadzony konkurs plastyczny pod hasłem „Zielone Katowice”. Jego celem było ukazanie pięknych, zielonych miejsc, które mieszkańcy Katowic mogą odwiedzać, z których korzystają każdego dnia. W ten sposób
chcieliśmy zaakcentować, iż nasz mały kawałek ziemi też może zachwycać.
Uczestnicy konkursu mogli wybrać dowolną technikę oraz format pracy, zaś koncepcji i pomysłów było wiele.
Do jury napłynęło wiele prac uczniów z klas I-III. Po debatach i ocenie prac pod względem pomysłu, staranności wykonania, wybranej techniki i formatu – zostały przyznane I, II , III miejsca oraz wyróżnienia.
Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za udział w konkursie!